Hemen ara WhatsApp iletişim
 Su Tesisatçısı Yusuf Teknik Servis

 Su Tesisatçısı

Su, hayatımız için oldukça önemli bir noktada yer alıyor. Günlük yaşantımızın neredeyse her alanında su kullanabiliyoruz. İçmekten tutun, temizliğe kadar birçok iş için kullandığımız suyun evlerimizde ve birçok yerde kullanımı ise yapılan tesisatlar sayesinde mümkün oluyor. Bu tesisatları da su tesisatçısı dediğimiz bu işin profesyonel elemanları gerçekleştirmekte. Düşündüğünüz zaman sadece evimizde bile çok fazla alanda kullandığımız suyun bu anlamda profesyonel bir iş kolu ile düzenlenmesi ve yapım bakım işlerine tabi olması oldukça mantıklıdır. İçme suyu için kullandığımız lavabodan, kombimize giderek ısınan ve ev içerisindeki peteklerde dolanan su için ayrı ayrı tesisatların yapılması ve düzenlenmesi gerekir. Bu yüzden su tesisatı da oldukça geniş ve ayrıntılı incelenmesi gereken bir konudur.

Su Tesisatı Nedir?

Su tesisatı yukarıda da kabaca açıkladığımız gibi birçok alanda yapılan suyun dolaşımı ve efektif bir şekilde kullanımı için yapılan çalışmalardır. Genelde temiz suyla alakalı düşünülse de su tesisatı kirli suyu da içine alan oldukça geniş bir alandır. Sıhhi tesisat olarak da adlandırılan su tesisatını bu yüzden temiz su ve kirli su tesisatı olarak ikiye ayıracağız. Bunlardan ilki olan temiz su tesisatı kısaca, evlerimizde ve iş yerlerimizde kullandığımız suyun kullanım alanlarına kadar iletilen boru ağlarının döşenmesini kapsamaktadır. Borulardan ve bu boruları birbirlerine bağlayan ekleme parçalarından oluşur.

Temiz su tesisatı da kendi içerisinde dış ve iç su tesisatı olarak ikiye ayrılır. Şehirde bulunan şebekelerden binalardaki sayaçlara kadar olan sisteme dış su tesisatı denir. Bundan sonrasında sayaçtan itibaren temiz duyu katlara dağıtan ve evimizin içinde dolaştıran sisteme de iç su tesisatı denmektedir. İki sistem arasındaki fark büyük çoğunlukla kullanılan boruların farklılığından ve dolayısıyla taşınan suyun miktarından dolayı oluşmaktadır. Dış su tesisatında taşınan su miktarı evlerimin içinde taşınan su miktarına göre çok daha fazla olduğundan farklı borular vasıtasıyla döşeme yapılmaktadır.

Su Tesisatçısı Hangi Hizmetleri Sunar?

Su tesisatçısı, genelde su kullanımı ve kirli suyun atılması için gerekli sistemlerin kurulması için gerekli işlemleri yapan kişi olarak bilinir. Aynı zaman bu sistemlerin bakımı ve tamiri işlemlerini de su tesisatçıları yapmaktadır. Bu yüzden sundukları hizmet de oldukça geniş bir yelpazede yer alır. Bu yüzden kendi içlerinde farklı alanlarda uzmanlaşmış su tesisatçısı bulunabilir. Bazıları binaların dış tesisatları konusunda çalışırken bazıları, daire içi su tesisatı konusunda çalışıyor olabilir. Su tesisatçılarının sunduğu hizmetleri şu şekilde maddeleyebiliriz:

 • Tıkanıklık açma
 • Su kaçağı bulma
 • Genel tesisat tamiri
 • Klozet, lavabo gibi ürünlerin montajı
 • Petek temizliği

Tıkanıklık Açma

Tuvalet, banyo ve lavabo giderlerinin tıkanması sıklıkla görülen bir sorundur. Marketlerde satılan tıkanıklık giderici ürünler de her zaman işe yaramamaktadır. Böyle durumlarda su tesisatçıları ellerindeki teknolojik imkanlarla tıkanıklıkları gidererek sistemin eskisi gibi çalışmasını sağlamaktadır. Bu sayede borular kırılma ya da incelme gibi zararlar görmezler.

Su Kaçağı Bulma

Birçok insanın yüksek su faturasından ötürü şikâyet ettiği bilinmektedir. Bunun yaygın sebebi de su tesisat siteminde yaşanan su sızıntılarından kaynaklanır. Bu noktada su tesisatçıları ellerindeki aletler sayesinde tesisat üzerinde su sızdıran noktayı bularak düzeltirler. Kamera ya da ses yardımıyla tespit etmelerini sağlayan aletler kullanırlar. Kaçak tamir edildikten sonra sistem eskisi gibi kullanılmaya devam edilebilir.

Genel Tesisat Tamiri

Tıkanıklık ve su kaçakları sonucu bazen sistemler bu sorunların giderilmesi ile tekrar kullanılamayacak duruma gelebilir. Bu noktada sistemin değiştirilmesi ve tekrardan yapılması gerekir. Evinizde ya da iş yerinizde kalıcı hasarlara sebep olmaması için su tesisatçıları hızlı bir şekilde boruları baştan aşağı değiştirebilirler.

Bir Su Tesisatçısı Hangi Aletleri Kullanır?

Su tesisatçıları birçok farklı alet ve malzeme kullanmaktadır. İşin içinde sadece borular olduğu düşünüldüğü için kullanılacak alet ve malzemelerin de çok fazla olmadığı düşünülebilir. Ancak farklı boru türlerinden tutun bu boruların birleştirilme şekillerine kadar birçok alanda farklı teknikler gerekli olduğu için kullanılan malzeme ve aletler de oldukça çeşitlidir. Örnek olarak su tesisatçılarının kullandığı bazı aletler şunlardır:

 • Boru anahtarı,
 • Metre,
 • Çekiç,
 • Keski,
 • Murç,
 • Pafta,
 • Mengene,
 • Çeşitli ısıtıcılar,
 • Su terazisi,
 • Kaynak makinesi,
 • Manometre.

Bunların dışında kullanılan malzemeler de oldukça çeşitli olabilir. Boruların çeşitlerini zaten yukarıda anlatmıştık. Ek olarak ekleme parçaları, sızdırmazlık elemanları, musluklar, vanalar ve süzgeçler gibi farklı alanlarda farklı malzeme kullanımı gerçekleştirilir.

Su Tesisatlarında Kullanılan Boru Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıda da açıkladığımız gibi hem taşınacak suyun büyüklüğünden hem tesisatın döşeneceği alanlardan hem de taşıma sisteminin karmaşıklığına göre kullanılacak boru çeşitleri farklı şekillerde değişmektedir. Buna göre günümüzde en çok kullanılan boru çeşitleri:

 • Plastik borular,
 • Bakır borular,
 • Çelik borular olarak üç maddede toplanabilir.

Plastik Borular

Polipropilen esaslı oldukları için termosetting özelliğine sahiplerdir. Bu yüzden genel olarak bir ısıl işlem uygulanarak birleştirilir. Boruyu yüksek sıcaklıklara kadar ısıtmak kolayca şekil almasına ve aynı tip borularla birbirlerine yapışma özelliği kazanmasına sebep olur. Plastik boruların da kendi içlerinde farklı çeşitleri bulunmaktadır. PPR-C olarak piyasada yer alan polipropilen random co-polimer borular en çok kullanılan plastik boru çeşididir. Bu yüzden genelde iç tesisatında kullanılırlar. PPB-C olarak piyasada yer alan polipropilen block co-polimler borular daha yumuşak ancak daha iyi darbe direnci sağladıkları için tercih edilir. Güçlü ve dayanıklıdırlar.

Bakır Borular

Evler dışında küçük tesisler için kullanılmaktadır. Daha hafif, korozyona dayanıklı ve kolay montajlı oldukları için tercih edilirler ancak daha pahalıdırlar. Bakır borular çeşitlerine göre yumuşak ya da sert olabilir. Yumuşak ve 22 mm çapa kadar olanları kangal olarak bulunabilir. Daha büyük çapta olan bakır borular sadece boy boru olarak bulunur. Bakır boruların bir özelliği de et kalınlıklarının az olmasıdır. Bu yüzden dişli bağlantıya uygun olmazlar. Temiz su tesisatlarındaki bakır boru birleştirmelerinde lehimli, yüksüklü, havaşlı ve kordonlu şekillerde yapılır.

Çelik Borular

Galvanizli demir borular ve ekleme parçalarından oluşur. En uygun yöntem olarak diş açma yöntemiyle birleştirilebilir. Açılan diş üstüne sızdırmazlık sağlayan eşyalar sarılır. Bu eşyalar genellikle keton ve teflon bantlardır. Kendir en kullanışlısı olduğu için tercih ediliyor. Çelik borulara hiçbir şekilde bükme ya da eğme ve ısıl işlem uygulanmaz. Uygulanması durumunda galvanizli boru özelliğini kaybederek korozyona uğrar.

Tesisat Yaptıracakların Göz Önünde Bulundurması Gerekenler

Su tesisatı oldukça önemli bir iştir. Evinizde mutfak, banyo, tuvalet ve petek bulunan her odada su tesisatı olmaktadır. Bundan dolayı ev sahiplerinin dikkat etmesi gereken noktalar bulunuyor. Örneğin mutfakta, bulaşık makinesi ve kombi tesisattan bağımsız olarak konumlandırılabildiği için su tesisatının da bu makinelerin kullanım yerlerine göre bağlanması daha mantıklı olacaktır. En önemlisi banyo ve tuvalet mekanlarında su tesisatı oldukça dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bu alanlarda kullanılacak olan elektronik aletlerin su ile teması daha büyük sorunlara yok açabilir. Özellikle tuvaletlerde atık su taşması oldukça sık görülmektedir. Bundan dolayı mutlaka bir su tesisatçısı ile profesyonel bir şekilde çalışılmalıdır.

Su Tesisatçısı Yusuf Teknik Servis

Yusufteknik
Yusuf Usta
4 stars - based on 90 reviews
Kavakpınar, Saraycık Sok. No:36 D:1 Pendik, İstanbul 34899
+90 532 766 61 46