Hemen ara WhatsApp iletişim
Tıkanıklık Açma Yusuf Teknik Servis

Tıkanıklık Açma Temizleme

Bir evde görünüşte her şey kusursuz olsa da içerisinde çeşitli aksaklıklar meydana gelebilir. Boru çürümesi, aşağı kata su akıtması, su boruları ve lavabolardaki tıkanıklıklar evlerin başlıca sorunlarındandır. Özellikle tuvalet ve mutfak bölgelerinde yaşanan tıkanıklıklar, evlerde bolca baş göstermektedir. Tıkanıklık açma temizleme yöntemlerini bulup uygulamadan önce tıkanıklıkların sebeplerinin saptanması gerekmektedir. Yapılacak yanlış müdahaleler tıkanıkların kronikleşmesine ve tıkanık bölgenin açılamamasına sebep olabilir. Diğer bir yandan yapılacak yanlış müdahaleler, tıkanıklığın bulunduğu bölgede hasarlara neden olmaktadır. Boru tıkanıklarına sebep olan başlıca unsurlar ise şunlardır;

  • Tuvalet giderlerine atılan peçete ve mendil gibi atıklar,
  • Mutfak giderlerine atılan yemek ve çay gibi atıklar,
  • Giderlere dökülen yağ gibi görece daha az akışkan maddeler,
  • Kirece sebebiyet veren maddeler.

Tıkanıklar bazen hor kullanım sebebi ile olabileceği gibi bazen de eskime ya da kullanılmama sebebiyle olabilmektedir. Tıkanıklık açma temizleme işlemleri için kullanılabilecek çeşitli maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin yanında, çözülmesi zor tıkanıklıklar için mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Açma İşlemleri

Yiyecek, içecek temelli işletmelerde, ofislerde ve evlerde en çok görülen tıkanıklık türü, mutfak lavabosu tıkanıklığıdır. Mutfak lavabosu içerisinde dökülen yemek artıkları, işlem görmüş yağlar, çay artıkları ve tezgâh temizliği sonrası lavabo ağzında biriken maddelerden dolayı sık sık tıkanık görülebilir.

Lavabo tıkanıkları çeşitli şekillerde çözülmektedir. Basit tıkanıklıkları açma ve temizleme, pompa yardımıyla ya da lavabo açıcı maddelerle yapılabilmektedir. Bu yöntemi direkt kişiler uygulayabilirler.

Diğer bir basit tıkanıklık sebebi de lavabo ağzında biriken maddelerin birikmesinden kaynaklı öbekleşmedir. Öbekleşme için kişiler, lavabo ağzını tornavida yardımı ile açabilir ve oluşan öbek lavabo ağzına yakın ise el ile alabilirler. Lakin öbek lavabo ağzına yakın değilse tazyikli su ile borunun temizlenmesi gerekmektedir. Tıkanıklık tüm denemelere rağmen giderilmedi ise bir uzman çağırılması gerekmektedir.

Mutfak lavabosu tıkanıklığına sebebiyet vermemek için, lavabo ağzını temiz tutmak oldukça önemlidir. Çay ve yağ gibi maddelerin lavaboya dökülmemesi gerekmektedir. Boru içine ulaşan yağ ve çay artıkları yeteri derecede tazyikli su göremedikleri için tortu oluşturmaya başlamaktadır. Oluşan tortu da boru içerisini daraltmakta ve giderin kapanmasına sebebiyet vermektedir.

Tuvalet Lavabo Tıkanıklığı Açma İşlemleri

Boru ve giderlerde oluşan tıkanıklar insan yaşantısını olumsuz etkilemektedir. Tıkanıklıkların oluşturduğu bakteriler sebebiyle hane içerisinde hastalıklar yayılabilmektir. Ek olarak, oluşan bakteriler kötü kokuya sebebiyet vererek yaşamı zorlaştırır. Kötü koku ve bakteri oluşumunun en çok görüldüğü yer ise tuvaletlerdir.

Günlük olarak insanların hane içerisinde en çok kullandıkları alan tuvalet olduğu için, diğer tıkanıklıklara oranla ekstra rahatsızlık vermektedir. Tuvalet içerisinde oluşan tıkanıklıklar hane içerisinde ağır gider kokusuna sebep olur ve yaşam kalitesinin düşmesini sağlar.

Tuvaletlerde oluşan tıkanıkların temel sebebi, klozet içerisinde atılan maddelerdir. Bu maddeler birden fazla tıkanıkla sebep olmaktadır. Görünürde hane, tuvalet giderini tıkayabileceği gibi, apartman tuvalet giderini de tıkayabilmektedir. Biriken tortular boru içini daraltır ve akışı yavaşlatır. Su, dar alana yeterince tazyikli gelemediği için birikimi engelleyemez ve direkt boru içinde tıkanıklık oluşur.

Hane tuvaletindeki tıkanıklığı önlemek için, klozet içerisinde herhangi bir madde atmamak yeterli olacaktır. Sifon ile gelen tazyikli su, gider ağzının ve gider borusunun temizlenmesini sağladığı gibi birikintileri de önlemektedir. Atılan maddeler ile oluşan tıkanıklık için, bireysel müdahale yerine mutlaka profesyonel yardım almak gerekmektedir. Yapılan bireysel müdahaleler boru ağzına zarar vereceği gibi daha büyük tıkanıklıklara da sebep olabilmektedir. Tıkanıklık açma temizleme için en kesin yöntem işi uzmanına bırakmaktır.

Diğer Tıkanıkları Açma Temizleme

Tuvalet ve mutfak dışında kullanılan birden fazla alanda da çeşitli tıkanıklıklar meydana gelmektedir. Tıkanıklıkların en temel sebebi, gider ağızlarında biriken tortular ve atılan yabancı maddelerdir. Diğer büyük tıkanıklık sebebi de yanlış tesisat ve yanlış gider konumlandırılmasıdır. Tesisatın düzgün çalışması ve giderlerin doğru yerlere konulması da pek çok tıkanıklığın önüne geçmektedir. Tuvalet ve mutfak gibi alanlar dışında oldukça fazla görülen tıkanıklıklar ise şunlardır;

  • Bahçe giderleri ve gider borusunda oluşan tıkanıklıklar
  • Balkon gideri ve gider borusunda oluşan tıkanıklıklar
  • Gaz borularında oluşan tıkanıklıklar.

Her tıkanıklık için yapılacak müdahalelerde dikkatli olunması gerekmektedir. Müdahaleler sırasında yapılacak her yanlış hamle, sorunu büyütebileceği gibi farklı sorunlar da yaratabilmektedir. Tıkanıklık açma temizleme işlemleri için mutlaka uzman kişilerce destek alınması tavsiye edilmektedir.

Tıkanıklık Açma Yusuf Teknik Servis

Yusufteknik
Yusuf Usta
4 stars - based on 90 reviews
Kavakpınar, Saraycık Sok. No:36 D:1 Pendik, İstanbul 34899
+90 532 766 61 46